https://legiony.genealodzy.pl/

    home     Forum Fotoalbum Geneszukacz Parafie Geneteka Metryki Deklaracja Legiony Straty

12.05.2021 10:23

Powrót

Legiony Polskie 1918-1920

Przedstawiamy genealogom indeks osobowy żołnierzy oddziałów Legionów z lat 1918-1920
Jest to w większości indeks odznaczonych oraz poległych lub zmarłych z ran żołnierzy Legionów Polskich.
Większość ze 156 zeszytów ukazało się na stronach internetowych Wielkopolskiej Biblioteki Cyfrowej. Tylko jeden zeszyt o 63 Pułku Piechoty Toruńskiej znajduje się na stronie Kujawsko-Pomorskiej Biblioteki Cyfrowej. Sam indeks nie jest kompletnym spisem wszystkich walczących w powyższych oddziałach. Jak podkreślają autorzy, często nie było możliwości ustalenia nazwisk nawet wszystkich poległych. W samej treści zeszytów występuje jeszcze wiele nazwisk nie ujętych w indeksie. W indeksach nie znajdziecie Państwo wielu nazwisk żołnierzy, czynnych uczestników walk, którzy przeżyli wojnę Radziecko-Polską i włożyli duży wkład w zwycięskie jej zakończenie. Jest to więc tylko jakaś część nazwisk ludzi, która może pomoże państwu odświeżyć wiadomości o swoich przodkach. Indeks ma służyć
genealogom tylko do umiejscowienia poszukiwanej osoby. W treści samych zeszytów można się jeszcze dowiedzieć o drodze wojennej danego oddziału i o stoczonych potyczkach z najeźdźcą. Jeśli chociaż kilkoro z zaglądających tutaj znajdzie choć maleńki ślad swojego przodka będzie to wielką satysfakcją dla autorów poniższego indeksu.
Indeks zeszytów wykonali: Zbigniew Adamski, Ewa Kamińska, Mirosław Mastalerz, Stanisław Pieniążek (koordynator), Janusz Stankiewicz.
W oparciu o te dane serwis Legiony zbudował: Jacek Młochowski


donate
Valid HTML 4.01 Transitional © 2006-2021 Polskie Towarzystwo Genealogiczne :: ::